Poradnik kandydata

Poradnik kandydata na stanowisko pracy

Zadbaj o swoją reputację – stwórz własną markę

Czym jest Twoja osobista marka?

Peter Blacklow, wiceprezes ds. marketingu internetowej strony WorldWinner, definiuje ją jako „sumę twoich najważniejszych, stałych atrybutów, takich jak etyka pracy, uczciwość, zdolności przywódcze lub kreatywność”. Tworzą ją także osiągnięcia zawodowe, zwłaszcza gdy twoja kariera trwa od dłuższego czasu. Markę określa się w biznesie niekiedy jako „reputację handlową”. W zarządzaniu karierą chodzi o reputację zawodową.

Z czasem ludzie tworzą sobie twój wizerunek. Ważne, abyś określił cechy, z których ten wizerunek powinien się składać i które stanowić będą wyznaczniki twojego rozwoju.
* Reputacji nie budują słowa, lecz zachowanie.
* Czy przychodzisz do pracy wcześnie, a wychodzisz późno?
* Jak zachowujesz się w sytuacji stresującej?
* Jak się ubierasz, zachowujesz, jaki jest twój stosunek do kultury panującej w firmie?
* Czy można na Tobie polegać?

Jeśli masz zwyczaj spóźniać się na spotkania w pracy, naucz się przychodzić o dwie minuty za wcześnie. Jeśli ubierasz się w sposób niedbały, dołóż wszelkich starań, aby twój wygląd wzmacniał twoją reputację – uwiarygodni to twoją markę.

Wypromuj się!

W dzisiejszych czasach istotną rolę w kreowaniu wizerunku odgrywa Internet. Coraz więcej osób korzysta z portali typu LinkedIn, aby zwrócić uwagę potencjalnego pracodawcy oraz wypromować swoją zawodową markę.

Blogerzy czy trenerzy personalni dotykają tematu osobistej marki w kontekście budowania tożsamości pożądanego pracownika – osoby zdecydowanej, pewnej swojej wartości, często o sprecyzowanych oczekiwaniach i ustalonej ścieżce rozwoju zawodowego.

W biznesie reputacja i związki międzyludzkie są bardzo ważne. Szczególnie podczas rekrutacji, kiedy to traktuje się reputację kandydatów jako świadectwo ich zdolności do odniesienia sukcesu. Należy zatem zadbać o spójność przekazu, znać wartość swojej marki oraz wiedzieć, ile warte są twoje umiejętności na rynku pracy.

Im więcej wiesz o zapotrzebowaniu na umiejętności, które posiadasz, tym dokładniej możesz je wycenić. Im więcej wiesz o firmie, do której aplikujesz, tym trafniej możesz oszacować wartość oferowanych przez nią benefitów pozapłacowych, na przykład możliwości rozwoju. Stosunek, jaki masz do tych dodatkowych profitów, jest również częścią twojej osobistej marki. To wszystko wpływa na sposób, w jaki odbiera Cię osoba prowadząca spotkanie rekrutacyjne.

Poznaj swojego pracodawcę

Kluczem do sukcesu często jest posiadanie właściwych informacji. Powinieneś zatem dobrze znać firmę, w której starasz się o zatrudnienie.
* Poświęć czas na bliższe poznanie interesującej cię firmy.
* Zastanów się, na ile bliskie wydają Ci się jej wartości, czy odpowiada Ci panująca w niej kultura organizacyjna.
* Prześledź także możliwości rozwoju i awansu w hierarchii organizacyjnej.
* Zapoznaj się z opisem stanowisk pracy i dopasuj swoje CV do oferty, o którą się ubiegasz.
* Przy opracowywaniu CV koncentruj się na potrzebach potencjalnego pracodawcy oraz na korzyściach, jakie odniesie, zatrudniając właśnie Ciebie.

Portfolio poszukiwania pracy

W ciągu pierwszych dni poszukiwania pracy warto zastanowić się nad przygotowaniem materiałów, które pokażą Twoje umiejętności i uzdolnienia. Na ich podstawie z łatwością opracujesz CV, list motywacyjny, profil na LinkedIn. Na nich również opierać będzie się forma i treść Twojej prezentacji podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

O czym warto pamiętać, opracowując swoje portfolio?

1. Kluczowe przesłanie.
Poczuj się przez chwilę jak marketingowiec. Osoba prowadząca rekrutację i selekcję nie jest w stanie od razu przyswoić sobie wszystkich dotyczących Ciebie informacji. Zwróć jej uwagę krótką charakterystyką swojej osoby oraz tego, w czym się specjalizujesz.

Formułowanie kluczowego przesłania to prosta odpowiedź na pytania:
* Kim jesteś (profesja, specjalizacja)?
* Co umiesz (kwalifikacje, kompetencje)?
* Gdzie i w jakiej roli chcesz pracować (cele, aspiracje zawodowe)?
* Kiedy i jak wykonałeś zadanie / uzyskałeś rezultaty, które uważasz za swoje największe osiągnięcie (Twoje sukcesy)?
* Dlaczego powinienem Cię zatrudnić?

2. Historia kariery zawodowej.
Potraktuj CV jak historię kształtowania się Twoich zawodowych osiągnięć, a nie jak zwykłe wyliczenie stanowisk pracy zajmowanych w różnych organizacjach.

* Udokumentuj kluczowe kompetencje. Postaraj się wybrać te najbardziej znaczące dla danej roli zawodowej oraz adekwatne do zajmowanych stanowisk.
* Możesz także zamieścić streszczenie, które zawiera informacje o Twoich umiejętnościach, dokonaniach na poszczególnych etapach kariery.
* Scharakteryzuj zwięźle swoje cechy, wskaż mocne strony. Użyj przy tym słów kluczowych pozostających w związku z Twoją specjalnością.
* Dodatkowo, pochwal się swoimi świadectwami. Wspomnij o zdobytych certyfikatach, dyplomach i członkostwach.

3. Opisy osiągnięć.
Jako kandydatowi powinno Ci zależeć, aby jak najszybciej można było ustalić związek między Twoimi dokonaniami a Twoimi cechami. Skutecznym sposobem przy opisie osiągnięć zawodowych wydaje się użycie schematu:

Problem – Na czym polegała istota problemu, który pojawił się w mojej pracy zawodowej?

Działanie – Jakie działania podjąłem, aby go rozwiązać?

Rezultat – Jakie były skutki podjętych przez mnie działań i w jaki sposób pomogły one firmie?

Historie osiągnięć wywierają większy wpływ, gdy są poparte wartościami liczbowymi:
* Myśl w kategoriach finansowych – Kiedy zdarzyło Ci się zarobić lub zaoszczędzić pieniądze na swoim stanowisku pracy?
* Myśl w kategoriach czasu – Jak udało ci się zaoszczędzić czas na swoim stanowisku pracy, w jaki sposób nim zarządzasz?
* Myśl w kategoriach wielkości – W biznesie ważne są liczby / wartości, w których mierzy się dokonania. Wskaż, ile projektów prowadziłeś, ilu pracowników wyszkoliłeś lub jak dużym zespołem zarządzałeś.

4. Lista umiejętności.
Eksponuj swoje umiejętności i pokaż osobowość.
* Aby uwiarygodnić swoje kompetencje, przytocz opisy konkretnych działań: wymień osiągnięcia i wskaż umiejętności, które pomogły Ci w realizacji określonych zadań.
* Staraj się ukazać związek między zadaniami, które przed Tobą postawiono a posiadanymi przez Ciebie cechami i kompetencjami, które okazały się kluczowe i pomogły odnieść sukces.
* Podkreśl swoje mocne strony i wskaż ich wartość w kontekście stanowiska, o które się ubiegasz.

5. Wyjaśnienie faktu poszukiwania pracy.
„Dlaczego rozstałeś się ze swoim ostatnim pracodawcą?” –to pytanie, którego trudno uniknąć podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Powinieneś dysponować przekonującym, rzeczywistym, wiarygodnym wytłumaczeniem faktu, że poszukujesz pracy.

* Jeśli aktualnie jesteś bezrobotny, ponieważ zostałeś zwolniony, nie poruszaj negatywnych aspektów swojej sytuacji. Bądź jednak prawdomówny.
* Jeśli straciłeś pracę z powodów, które nie stawiają Cię w dobrym świetle, najlepiej bądź szczery. Wytłumacz, że popełniłeś błąd, ale pokaż, co zrobiłeś, aby go naprawić i zapobiec powtórzeniu się podobnej sytuacji w przyszłości.
* Jeśli jesteś zatrudniony, Twoja wypowiedź może być prostsza. Podaj powody, dla których zamierzasz zrezygnować z obecnego stanowiska pracy.
* Jako kandydatowi powinno zależeć Ci na ukazaniu związku między Twoim doświadczeniem a nową pracą. Ma to tak samo duże znaczenie zarówno, gdy jesteś bezrobotny, jak i gdy poszukujesz lepszej pracy.

poradnik dla kandydata do pracy
Wyślij zapytanie

rekrutacja@integra-consulting.pl tel/fax.:

Rekrutujemy on-line!
+48 669 888 044